Úgy gondolom, hogy nem véletlenül sikeres ez a kis hőmérő. Kicsi, amit kell azt tudja, és legfőképpen szemtelenül olcsó. Ha Magyarországról rendeled is, 3000 forint alatt már megvásárolható, de ha kínából rendelnéd, akár több darabot is, akár a feléért is hozzájuthatsz. Egy kicsit foglalkozni kell vele, de szerintem sokak számára megéri a befektetett időt és energiát. Ugyan pontos statisztikám nincs róla, de évente talán egy alkalommal kell elemet cserélni bennük.
Mivel a lakás sok pontjára tettem már ki ilyen Xiaomi hőmérőket, nem szívesen váltottam volna másra. Egyfelől, ha mindenhova vettem volna zigbee képes eszközöket, sok tízezer forintot költhettem volna újra, másfelől teljesen megvagyok elégedve velük, jó az akku idejük is.
A korábban említett Zigbee2MQTT kompatibilitási oldalon megtaláltam ezeket a hőmérőket, gondoltam belevágok az egyedi firmware telepítésbe. Ez tulajdonképpen annyit tud, hogy bluetooth helyett zigbee képes lesz az eszköz, mivel mindkét szabvány ugyanazt a 2.4 GHz frekvenciát használja.
Még régebben mindegyik hőmérő szoftverét frissítettem (2.1.1_0159-re), eléggé megnehezítettem a dolgomat. Az újabb szoftverrel ugyanis bonyolultabb a telepítés, de nem lehetetlen.
https://github.com/atc1441/ATC_MiThermometer
A fenti linken található a projekt oldala, ahol a teljes folyamat leírása megtalálható. Az alábbi videóban a folyamat is látható:
A régebbi szoftverrel az eszközhöz való szoftveres hozzáférés egyszerű, de az újabb már véd a jogosulatlan hozzáférés ellen.
Először is a hőmérőt hozzá kell adni a Xiaomi Home apphoz.
A következő lépés, hogy ki kell nyerni a megfelelő adatokat az appból. A leltölthető szoftver és az útmutató a lenti linken található.
https://github.com/PiotrMachowski/Xiaomi-cloud-tokens-extractor
Miután megvannak a szükséges adatok, kezdődhet a telepítés, a lenti linken található, böngészőben használható flasherrel.
https://atc1441.github.io/TelinkFlasher.html
Először is csatlakoztatni kell az eszközt, a kinyert adatokkal be kell lépni és a gyári szoftver felülírni az „exploit” firmware-el. Utána mehet fel az egyedi is, és kész. 5-6 perc alatt megvan az egész. Nekem azért kellett egy kis idő, mire megcsináltam az elsőt, de aztán gyorsan ment a többi is. Az egyik hőmérőre próbaképpen egy béta szoftvert tettem, ami a gyakorlatban nem okozott problémát. Egészen múlt hétig, mikoris teljesen megszakadt a kapcsolat és ezt azóta sem sikerült megoldanom. A HA ugyan megtalálja az eszközt, de semmilyen adatot nem képes kinyerni belőle. Maga az eszköz ugyan működik, de csak a kijelzőn keresztül lehet az értékeket leolvasni. Gyanítom, hogy fizikailag rácsatlakoztatva írható lenne a szoftver, de csak ezért nem fogok venni egy ilyen eszközt. Szóval, kedves olvasó, bétát ne tegyél fel a hőmérőre.
Az egyedi szoftverrel módosított hőmérőket ezután a Z2M már villámgyorsan felismeri. Az elnevezést érdemes azonnal megejteni, ki-ki az igényeinek megfelelően.