Sok évvel ezelőtt, mikor az ember meghallotta, hogy okos otthon, meg IOT, az embernek az jutott eszébe, hogy a hűtő pontosan tudja, hogy mi van bent, miből kell rendelni és meg is teszi. Hűha, de kinek van annyi pénze? A hétköznapi valóságban is jól működő eszközökről viszont nem lehetett sokat hallani. Ahogy említettem a változtatható színhőmérsékletű LED villanykörte nem mozgatott meg. Meg persze lehetett olvasni, hogy elektromos fogkefék és fürdőszoba mérlegek indítottak DDOS támadásokat különféle kormányzati célpontok ellen. Ez azért annyira nem bizalomgerjesztő.
De a saját kis sikeremen felbuzdulva, vettem pár Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor-t, a második generációt. kicsit később a felső szint minden helyiségébe tettem, amivel egész jól tudom figyelni a hőmérséklet alakulását. És persze az alsó szintre is jutott egy. Itthon is relativa olcsón megvásárolható, de ha valamelyik kínai webshopból rendelsz, még tovább lehet faragni az árat.
Míg a dugaljak wifi-n kommunikálnak, a szenzorok bluetooth-on keresztül. Az állandó megfigyelésükhöz emiatt kellett egy hubot is vennem, ami már egy picivel nagyobb beruházás. Nem sóherségből írom, csupán korábban nekem nem volt egyértelmű. Szinte mindegyik gyártó megoldásánál szükséges egy hub, ami koordinálja az eszközöket.
Blama
Mindenki mondja, hogy a szolgáltatói modemet, meg a mindenféle hálózati eszközöket ideálisan naponta/hetente érdemes újra indítani. A régebbi Synology routeremen volt programozgató ki/be/újraindít funkció, amit használtam is. Hiába volt fasza a router, sajnos le kellett cserélnem, mert a világ összes IPTV szabványát ugyan ismerte, a telekomé viszont összezavarta és állandóan hálózati hibák adódtak. Nna, de majd megoldom. Egy másik okos dugaljat szolgálatba állítottam, hogy hajnali kettőkor kapcsoljon ki, majd öt perc elteltével kapcsoljon vissza, mintegy újraindítva a modemet. Mivel másnap reggel elég hideg volt a lakásban rájöttem, hogy hiába volt delay beállítva, az nem lokálisan működik. Mivel megszakadt a hálózat, vissza már nem kapcsolt, és a fűtést sem indította el. Ezt már legalább tudom. Persze mechanikus órával még mindig megoldható lenne, de egyelőre nem vacakolok vele.
Problémák
Az első probléma, amivel találkoztam a Xiaomi ökosztisztémával kapcsolatban, hogyha hőmérsékletváltozással és értékekkel szeretnék szabályozni, sajnálatos módon csak egész számokat lehet állítani. Gondolom nem lett volna túl bonyolult leprogramozni a tizedes értékeket, de ez a mai napig nem változott. Maradt az idővezérlés és az ezzel járó állandó időjárás figyelés.
Mivel minden helyiségben volt már hőmérő, így jól tudtam monitorozni, hogy mi az a hőfok, ami kellemes.
Második probléma, hogy a Xiaomi termékek palettája az applikációban hiába hatalmas, a nagy részükre nincs igazán szükség. Legalábbis számomra. Miért vennék egy okos rizsfőzőt, ha az okos funkcióját nem használnám. Van ugyan okos izzó, aminek a színhőmérsékletét tudom állítani, de minek. Lehet, hogy régimódi vagyok, de nem tudom megérteni, hogy miért jó ez. Kézzel is fel tudom kapcsolni a lámpát, és nem akármilyen színű hangulatvilágítást szeretnék, hanem csak egyszerűen látni a szobában. Illetve, ha ott van az analóg villanykapcsoló, és a család többi tagja is használná, akkor abból balhé lesz, ha nem működik a lámpa csak telefonról. Persze nem is kell megértenem, nem nekem készült. Amire viszont igazán szükségem lett volna, az nem létezik az ökoszisztémában. Például termosztátos radiátorszelep. Persze vannak más gyártók, de azok nem kommunikálnak az appal.
A hangulatvilágítást végül is megoldottam. Egy egyszerű fényfüzért okos dugaljjal vezérelek.
Harmadik probléma, hogy csak időalapú automatizálást engedélyez (hiába a lokalizáció), napkelte, napnyugta nem programozható.
Első tél
Az első tél, amit az okos dugaljas megoldású padlófűtés vezérléssel húztam ki, sikeresnek mondható. A szolgáltató által jelzett éves 3500 köbméteres fogyasztást 2700 környékére sikerült letornázni. Persze az is közrejátszik, hogy a tél nem volt tartósan hideg.
Végre normálisabb hőmérséklet volt a lakásban, sokkal jobban aludtunk, mint azelőtt bármikor.
Minden decemberben egy kevés kültéri világítást is ki szoktam helyezni. Ezek vezérlését régebben hagyományos, időtárcsás dugalj végezte, de már ezt is lecseréltem. Megjegyzem, hogy a Xiaomi Smart Plug 2 a hideget is bírja, ha valakit érdekel. Természetesen olyan helyen, ahol nem éri csapadék vagy direkt napfény.
IKEA
2024-ben észrevettem, hogy az IKEA is forgalmaz már okos termékeket. Rögtön vásároltam két TRETAKT dugaljat és egy PARASOLL nyitás szenzort.
Időközben a Google Home-ot is elkezdtem használni, de azt is csak azért, mert ott van napkelte/napnyugta vezérlés. A hangulatvilágítást ennek megfelelően napnyugtakor bekapcsolja, de ez a szisztéma meg a hőmérőket nem ismeri, így megint csak fél megoldás. Sebaj. Ugyan az IKEÁs dobozon fel van tűntetve, hogy Google Home kompatibilis… de nem úgy ahogy én gondoltam. Mindenképp kell egy központi hub (DIRIGERA), amit szintén jó pénzért vesztegetnek. Viszont a Google Home így legalább egy helyen tudja kezelni a két rendszert, ha bizonyos megkötésekkel is.
Ennél viszont már kezdtem besokallni, hogy három szoftvert kell használjak és így sem minden működik úgy, ahogy én szeretném.
GPT
Gondoltam megkérdezem a nyelvi modellt, hogy kicsit tegye már nekem rendbe a fogalmakat, szabványokat, hogy mégis hol érdemes kezdeni. Egy remek összefoglalót kaptam, aminek a végén a Zigbee szabvány mellett tettem le a voksom. Hogy miért? Nem a meglévő wifi hálózatot terheli, rengeteg az eszköz és nagyon sok zigbee eszköz átjátszó is egyben, így nem szükséges több hubot vagy átjátszót betenni a rendszerbe, az eszközök megoldják egymás közt a kommunikációt.
Home Assistant
A legelső bejegyzésben is említettem, szeretek bonyolultan véghez vinni dolgokat. Ahogy az interneten keresgéltem, rájöttem, hogy ha komolyabban is szeretnék valamit, ahhoz nekem a Home Assistantra van szükségem. Youtube videókat keresgéltem, hogy mi is ez, hogyan működik, de jó darabig ellenálltam, mondván, hogy ez bonyolult, túl sok. De végül beadtam a derekam, győzött a kíváncsiság.